( Instrument Rating ) پرواز با آلات دقیق

این امتیاز به شما اجازه می دهد انعطاف پذیری بیشتر به عنوان یک خلبان داشته باشید و مهارت های خود را در کنترل یک هواپیما افزایش دهید. طی سالها تحقیق یک علت برای حوادث و سوانح حمل و نقل هوایی به طور کلی مشخص شده است که آن در نتیجه پرواز در شرایط آب و هوایی بد بوده است، این امتیاز درک بهتری از چگونگی جلوگیری از ورود به شرایط آب و هوای ناامن را به شما می دهد و شما به پرواز ایمن و قانونی از طریق ابر یا مه غلیظ که از پرواز در نمی توان اجتناب کرد قادر خواهید بود.
اخذ این مدرک نیز کاملا مانند گواهینامه قبل نیاز به گذراندن آزمون های نوشتاری و عملی است. یک بار دیگر مانورهای خاصی به شما آموزش داده خواهد شد و از شما انتظار می رود که تمامی آنها را به درستی تمرین کرده و خود را برای چک شدن توسط نماینده CAAP اجرا کنید. فرد امتحان گیرنده به دنبال این است که مطمئن شود شما به عنوان یک خلبان امن و مورد اعتماد، انعطاف پذیر و با قدرت قضاوت بالا هستید و تمامی پارامتر های یک خلبان سالم را برای پرواز Instrument را در داخل ابر و در شب دارا هستید.

پرواز

برای شروع آموزش مربی به شما اصول اعتماد به تجهیزات ناوبری را آموزش می دهد که شامل" پرواز زیر hood " می شود، به زبان دیگر با محدود کردن دید، شما قادر به دیدن بیرون نیستید. مربی شما چشم شما در بیرون است و شما باید به داخل توجه کنید. شما یاد می گیرید که چطور همه تجهیزات خود را بررسی کرده و مانور هایی مانند کنترل هواپیما (گردش، صعود، فرود) در شرایط متفاوت (درسرعت، ارتفاع، و درجه های مختلف) را تمرین می کنید.
به محض اینکه شما پرواز زیر hood را آموختید، یک جنبه دیگر از پرواز را شروع خواهید کرد. شما با انواع گوناگون نقشه های فرودگاهی (Approach charts)پرواز می کنید در حالی که فقط باید از ابزار خود استفاده کنید. این یک تجربه عالی است و نیاز به قدرت تمرکز خوبی دارد. هر چه جلوتر می روید خواهید دید که این کار برایتان آسان تر می شود.

در این زمان شما آخرین مرحله از آموزش خود را شروع می کنید که دوره کردن و آمادگی برای امتحان عملی می باشد.

امتحان کتبی وعملی شما

این امتحان به صورت کامپیوتری و چند گزینه ای است و شامل 60 سوال می شود که برای پاسخگویی به آن دو ساعت و نیم زمان دارید. سوالات این آزمون از بانک سوال FAA که شامل 900 سوال است و همهگی منتشر شده اند، استخراج می شود و به همین دلیل این آزمون بسیار قابل فهم است.

آزمون عملی شما شامل 2 مرحله است که هر دو یک بخش شفاهی (شما به سوال های آزمون گیرنده پاسخ می دهید) و یک بخش عملی دارند. در اینجا شما به فرد آزمون گیرنده وارد هواپیما شده و مانورهای مورد نظر را اجرا می کنید. زمانی که این مرحله تمام شود فرد آزمون گیرنده مدارک تأیید شما را امضا می کند.

بعد از آزمون

حالا که شما امتیاز Instrument را دریافت کرده اید می توانید در شرایط آب و هوایی جدید و متفاوت پرواز کنید که این امکان سفرهای طولانی تری را برای شما مهیا می کند.
اگر مایلید آموزش خود را ادامه دهید و برای شرکت های خصوصی پرواز کنید یا حتی وارد ایرلاین ها شوید می بایست مدرک commercial pilot خود را دریافت کنید

آسمان محدوده شماست.